Digitální průvodce

TOPlist

HistoriePro sponzoryFórumZajímavostiKe staženíKontakt
Test dětských autosedaček   (25.7.2009)

Nejnovější výsledky mezinárodního testu dětských autosedaček ukázaly, že systém Isofix, obecně považovaný za bezpečný, nemusí vždy fungovat v zájmu většího bezpečí dítěte. Tři ze sedaček, které v testu získaly nedostatečné hodnocení, byly vybaveny základnou uchycenou systémem Isofix. Výrobci nebezpečných modelů již slíbili nápravu.

IsofixV každoročním testu, na němž se podílejí evropské spotřebitelské organizace a automobilové kluby, bylo otestováno 22 modelů dětských autosedaček určených pro novorozence až po děti do hmotnosti 36 kg (normové skupiny 0 až III), z nichž 15 je v nabídce českého trhu.

Systém Isofix – propojení autosedaček s konstrukcí vozidla, jimž jsou vybavena novější auta, je považován za bezpečnější alternativu oproti jejich poutání pouze bezpečnostními pásy. Tři z testovaných autosedaček, Emmaljunga First Class, IWH Babymax a IWH Megamax, které byly vybaveny základnou se systémem Isofix, v bezpečnostních zkouškách propadly. Při čelním nárazu se uvolnily ze základny. Václav Beneš, redaktor časopisu TEST, doplňuje: „Rozhodně to neznamená zpochybnění bezpečnosti systému Isofix. Mají-li spotřebitelé svá auta vybavena kotevními body tohoto systému, v každém případě by měli dávat přednost isofixovým autosedačkám.“
Výrobci nebezpečných autosedaček IWH a Emmaljunga již slíbili nápravu. „Majitelé zmíněných nebezpečných modelů autosedaček by se měli obrátit na svého prodejce a požadovat výměnu nebo dodatečnou montáž bezpečnostního prvku autosedačky,“ radí Beneš spotřebitelům.

Závažných chyb při užívání dětských autosedaček se dopouštějí, aniž by věděli, samotní rodiče. Mezi nejčastější patří chybná montáž do auta, nesprávné vedení bezpečnostních pásů, které vedou přes krk dítěte, nepřizpůsobení sedačky vzrůstu dítěte. Chybami dochází ke snížení ochrany dítěte v případě nehody a zvyšuje se riziko jeho zranění.

Test nejnovějších dětských autosedaček dostupných na trhu v ČR vychází v červnovém vydání časopisu TEST. Na www.dtest.cz jsou k dispozici výsledky více než 130 modelů autosedaček v elektronické podobě.

Zajímá Vás podrobný test dětských autosedaček? Zajímají Vás spotřebitelské testy realizované odborníky nebo dáte spíše na doporučení přátel a známých? Napište nám (management@euro-face.cz) nebo diskutujte v našem fóru.

Zdroj: www.dtest.cz